BlogHakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?

post img
Çar, Eyl 25

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ? Zeytinyağı Konusundaki Hurafeler Nelerdir ?

Zeytinyağındaki fiyat değişkenliği,onlarca marka oluşu ve zeytinyağına verilen erken hasat,taş baskı,olgun hasat,riviera, ilk hasat,natürel,zeytin sütü vb kavramlar kimi zaman tüketicinin kafasını karıştırabilmektedir. Bu kavram karmaşasının yanında bir de zeytinyağının saf doğal bir ürün mü yoksa tağşiş (hileli) bir ürün mü sorusu daha büyük bir endişeyi beraberinde getirmektedir.

Bu karmaşada tüketicilerin en çok merak ettiği ve emin olmak istedikleri soru;" Aldığım zeytinyağı gerçek midir yoksa tağşiş midir ?" sorusu oluyor. Bu bağlamda gerek çevresine sorarak gerekse internette araştırarak bilgi edinmeye çalışıyor.Bu araştırmalar esnasında çelişkili bilgiler ve bilimsel bir dayanağı olmayan yöntemler tüketicinin kafasını hepten karıştırarak seçimi hepten zora sokmakta. Peki herkesin merak ettiği soru;" Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?" Gelin bu sorunun cevabını beraber inceleyelim.

Zeytinyağı zeytin meyvesinin sıkımı ile elde edilen meyve suyudur. Bir portakalı sıktığınızda elde ettiğiniz meyve suyundan çok da büyük bir farkı yoktur aslında.Sadece mekanik işlem uygulanır yani zeytinler güzelce yıkanır,makinada kırılarak hamur haline getirilir ve bu hamurdan elde edilen zeytinyağı kullanılır. Herhangi bir kimyasal karışımı ya da farklı bir uygulama söz konusu değildir,sadece fiziksel işlemlerle elde edilir zeytinyağı.

Asıl sorun ve sorular üretimden sonraki süreçte başlar.Zeytin ağacının bakımı,hasatı,sıkımı,ambalajlama,nakliyesi,vergi kalemi derken zeytinyağının belli bir maliyeti vardır. Ve bu maliyet tohum yağlarına (kanola,ayçiçek vb) göre daha maliyetlidir. Artan maliyetler tüketici tarafına yansıtıldığında kimi müşteriler için bu oldukça pahalı gelebiliyor. Bu durumun yaşanmasını istemeyen bazı üreticiler (işini dürüst bir şekilde yapanlar istisna) bir takım hileler yapabilmektedir ve böylelikle zeytinyağını olması gerektiği maliyetin altına satabilmektedir. Bu uygulama 'gerçek zeytinyağını' talep eden müşterilerin tedirgin olmasına neden olmakta ve neticesinde onu daha çok araştırarak doğru ürünü almasına sevk etmektedir. Araştırma,sorma ve sorgulama kesinlikle güzel ve olması gerekli ancak internet bilimsel bir dayanağı olmayan bilgi çöplüğü andıran verilerle dolu. Bunlardan en yaygın olanlardan bazıları şunlar;

1- Zeytinyağını dolaba koy donarsa hakikidir.

Zeytinyağının donması içindeki mumsu maddeden kaynaklanır ve donma olayı bilimsel olarak bir ispat yöntemi değildir.

2- İçine tuz ruhu ya da çamaşır suyu koyma.

Zeytinyağının içine tuz ruhu ve ya çamaşır suyu koymanın zeytinyağı ile nasıl bir tepkimeye girdiğinin hiç konuşulmadığı, bilimsel herhangi bir dayanak gösterilmediği bu yöntemin gerçeklerle ilgisi yoktur.

3- Rengi yeşil ise o zeytinyağı daha iyidir.

Zeytinyağının rengi erken hasatta yeşile daha yakın olgun hasatta sarıya daha yakındır. Bu durum klorofil yoğunluğu ile ilgilidir. Klorofilin insan sağlığına katkısı yönünde herhangi bir çalışmaya denk gelmedik. Yani renk kalite ölçütü değildir.

4- En iyi zeytinyağı köyden alınandır.

Bir ege kasabasına tatile gittiğinizde yol kenarında kola şişelerine ya da pet şişelere doldurulmuş zeytinyağları görmüşüzdür hep. Zeytinyağının plastik ile teması zaten yanlışken yol kenarında ışığa ve sıcak havaya maruz kalan zeytinyağı gitgide bozularak peroksiti yükselir ve bu sure uzadıkça tüketimi zararlı olabilmektedir. Unutmamalı; zeytinyağı ışığı,sıcaklığı ve hava ile teması sevmez. Bu nedenle yol kenarlarında pet şişelerdeki zeytinyağını tercih etmek doğru olmayacaktır.

Peki o zaman şüphelerden nasıl kurtulacağız ?

Zeytinyağı konusunda markalı ürün tercihi yapmak daha güvenlidir. Sorun yaşarsanız ya da sorunuz olursa muhatap olabileceğiniz bir kurum olması oldukça önemllidir. Tabii ki markalı zeytinyağı kusursuz anlamına gelmez. Bir tüketici olarak zeytinyağının analiz raporları istenebilir, detaylı bilgi verilmesi talep edilebilir. Sorgulama üzerine yapılan bir tercih daha doğrusuna ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Olivkoy zeytinyağı olarak uzun süredir müşterilerimize ürünlerimizi detaylı bir şekilde anlatarak soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağı konusunda en iyisini daha makul bir fiyata sunmaya çalışıyoruz. Ürünlerimizi hem Zeytin Bakkal sayfamızda hem de Olivkoy sayfamızda müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Olivkoy Sızma Zeytinyağı © 2019 | Tasarım ve Yazılım :® Erginyazilim.com