BlogZeytinyağının Kanseri Önlemedeki Rolü

post img
Per, Tem 18

Kanser DNA hasarı sonucunda hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde bölünüp şu olması sürecidir. Aslında gün içinde çok defa bu süreç dnanın yapısında meydana gelmektedir bu süreç esnasında mutasyona uğrayan kanserli hücreler vücut sistemimiz tarafından yok edilerek kontrol altında tutulur. Bu işleyişin temelinde ölen hücrelerin yenilenmesi , Yaraların onarılması vardır. Vücudumuz bu yeteneği sayesinde hayatta kalmamızı sağlar. Normal işleyiş böyle olmalıyız ancak kanserli hücrelerin kontrol altına alınamaması hunt olsun caddenin iç olması sonucunda hastalık başlamış olur. Hızla bölünen hücreler vücudu sarar, bu sürece metastaz denilir. Eğer hücrelerin kontrolsüz ve bölünüp çoğalması önlenemez ise bir süre sonra beklenen nihai sonuç ölüm gerçekleşir.

bu sürecin gelişmesine etki eden faktörler nedir diye baktığımızda çoğunlukla şunların başı çektiği görülmektedir;

– Deri kanseri: Mor ötesi ışınlara fazla maruz kalınmasıyla ilişkili

– Akciğer kanseri: Sigara tüketimiyle doğrudan bağlantılı

– Kolon kanseri: Sağlıksız beslenme ve genetik faktörlerle ilişkili

Tüm kanser çeşitlerinde etkin olan iki ana faktör ise; sağlıksız beslenme,sürekli ya da uzun süreli kötü ruh hali (depresyon,umutsuzluk,öfke hali vb)

Kanser hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmak için başlıca yapılabilecekler;

– Düzenli ve dengeli beslenme. Tüketilen gıdaların işlenmiş olmasından ziyade doğal olması

– Tütün ürünlerinin tüketilmemesi

– Sağlıksız ortamlarda uzun süreli kalmamak

– Uzun süreli kötü ruh halinden uzak kalmak

Gibi önlemler sayılabilir. Bu yazımızda biz doğal beslenme kategorisindeki zeytinyağı tüketiminin rolü inceleyeceğiz. Peki bakalım zeytinyağının kanseri önlemede ne gibi rolleri olduğuna.

Zeytin yağı yapısında antioksidanlar içerir Bu antioksidanlar aynı zamanda antikansorejen bir etkiye sahiptir. Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitlerinin tümör oluşumunu önlediği de bilinenler arasındadır. Zeytinyağı hücreleri kuruduğu, zeytinyağının içinde bulunan Oleuropein adlı madde sayesinde hücreler yenilenerek kanser riski %50’ye yakın azaldığı görülmüştür.

Fenolik antioksidan bakımından zengin olan zeytinyağı Tüketimi kanser ve kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkindir. Akdeniz tipi beslenmenin temelini oluşturan zeytinyağının tüketiminin yüksek olduğu yunanistan, İtalya ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde kolon ve göğüs kanserine yakalanma oranının diğer Avrupa ülkelerine göre düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Akdeniz ülkelerinde kanserden kaynaklanan ölüm oranının düşük olmasında zeytinyağının Büyük rolü vardır. Zeytin yağındaki liralık bileşenler ve ev vitamini bir çok kanser türüne karşı etkilidir. Bundan dolayı zeytinyağının tüketiminin yüksek olduğu Yunanistan, İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde kolon, rahim, göğüs, prostat, pankreas ve diğer kanser türlerine yakalanan kişilerin sayısı düşüktür. Yüksek oranda zeytin yağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu görülmektedir. Başka bir çalışmada, zeytin yağı gibi bitkisel yağlarda bulunan bir madde olan sitosterol’ün prostat kanser hücrelerinin oluşumunu engelleme de yardımcı olabildiği kanıtlanmıştır. Araştırmacılar sitesterol’ün Hücrelerin bölünmemesi emrini veren hücre içi haberleşme sistemini güçlendirdiği, böylece hücre büyümesi kontrolsüz hale gelmeden kanserin engellenebileceğini sonucuna varmışlardır. Zeytinyağının özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Doktorlar zeytinyağının bağırsak kanserinin başlamasını engellemek için midedeki asitle tepkimeye girdiğini keşfetmişlerdir.

Hem lezzet açısından harika etkiler yaratan aynı zamanda kanser gibi tehlikeli çoğu zamanda neticesinin ölümle sonuçlandığı bir hastalığa karşı kalkan olması bir mucize değil de nedir. Hakkında yapılmış bunca araştırma ve bilimsel olarak ispatlanmış bir etkileri varken zeytinyağlı tüketmemek insanın sağlığına önem vermediğinin göstergesi kabul edilebilir. Bu durumda henüz böyle kötü bir hastalığa yakalanmamışken hayatımızda, soframızda belli bir oranda zeytin yağı tüketimi olması sağlığımız açısından Oldukça büyük öneme sahiptir.

Olivkoy Sızma Zeytinyağı © 2019 | Tasarım ve Yazılım :® Erginyazilim.com